egzamaya-karsı-yararlı-gelen-bitkiler-nelerdir
Eldeki Egzama Nasıl Geçer
24 Mart 2017
Yüzdeki Egzamaya Ne İyi Gelir
23 Haziran 2017

Egzama Nasıl Geçer

Uzman Desteği Alın

Egzama Nasıl Geçer

Egzama nasıl geçer, yüzdeki egzama nasıl geçer, eldeki egzama nasıl geçer, egzama kremi. Egzama nasıl geçer sorusu hakkında cevap için makale.

Egzama nasıl geçer soruna cevap olarak yazılmış bilgi amaçlı makale. Egzama nasıl geçer sorusuna size doğa eczanesinden bilgi vereceğiz. Egzamaya faydalı bitkiler makalenin devamında yer almaktadır.

Egzaman (dermatit) en yaygın cilt hastalıklarından biridir fakat aynı zamanda. Sebepleri ve kesin tedavisi ile ilgili de tıp dünyasının net konuşamadığı bir rahatsızlıktır. Egzamada cilt, vücut kaynaklı veya çevresel faktörler nedeniyle savunmaya geçerek iltihap yoluyla tepki verir.

Bazı egzaman türleri, örneğin temas egzaması tek bir nedenden dolayı meydana gelirken. Diğer egzama türleri pek çok faktörün bir araya gelmesiyle oluşabilir. Çocuklarda görülen egzama zamanla kendiliğinden iyileşebilir ancak yetişkinlerdeki egzamanın kesin tedavisi yoktur. Hastalığı tetikleyen etkenlerden uzak durularak, egzama kontrol altına alınabilir.

Ciltte kaşıntıya, döküntüye, kızarıklığa, kuruluğa ve çatlamaya yol açan bir durumdur. Sinirsel, alerjik, yağlı deri, temas egzaması gibi farklı egzama türleri vardır. En yaygın türü, ‘atopik dermatit’ olarak da bilinen, alerjik egzamadır ve daha çok kalıtsal olduğu düşünülür. Hastalarda genellikle benzer belirtiler görülür. Ciltte kabarma, tahriş ve kaşıntı en çok görülen şikayetlerdir.

 

Egzamaya Faydalı Bitkiler

Sarısabır (aloe vera) : Güneş yanığına karşı iyileştiricidir. Sarısabır egzama tedavisinde kullanılır. (kaynak : organikgunler com)

Kuş Otu : Deri hastalıkları, sedef ve egzamada kullanılabilir. Cildi yumuşatır. (kaynak : saglikvakti com)

Mürver Çiçeği : Egzama gibi iltihapsal rahatsızlıklara karşı iyi gelir. (kaynak : baharatlarim com)

Çöven : Uyuz , egzama gibi cilt sorunları için kullanıldığı bilinmekle birlikte, rahatlatıcı, bronş açıcı bir bitki olarak kullanılmaktadır. (kaynak : 1organik com)

Isırgan Otu : Böcek ısırması, egzama ve su çiçeğinden kaynaklanan hastalıkları giderir. (kaynak : faydalarizararlari com)

Defne yaprağı : Egzama tedavisi konusuna oldukça hakimdir. (kaynak : pufnoktalari net)

Egzamaya Faydalı Yağlar

Menekşe Yağı : Egzama, uyuz, dermatit gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelir. (kaynak : aysetolgaiyiyasam com)

Papatya Yağı : Egzama gibi cilt problerinde önerilen doğal yağların başında gelir. (kaynak : iyigelenbitkiler com)

Ardıç Yağı : İçeriğinde organik asit, glikoz, sakaroz, juniperin ve recineli birleşikler bulunur. Egzama için masaj yapılarak uygulanabilir. (kaynak : onikibilgi com)

Nane Yağı : Egzama, sedef ya da akne gibi cilt sorunlarında önerilen bir yağdır. (kaynak : iyigelenbitkiler com)

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.