Egzama Nasıl Çabuk Geçer
24 Mart 2017
Egzama Nasıl Geçer
21 Haziran 2017

Eldeki Egzama Nasıl Geçer

egzamaya-karsı-yararlı-gelen-bitkiler-nelerdir

egzamaya-karsı-yararlı-gelen-bitkiler-nelerdir

Uzman Desteği Alın

Eldeki Egzama Nasıl Geçer

Eldeki egzama nasıl geçer, el egzama nasıl geçer, ellerde egzama nasıl geçer, el egzama kremi. Eldeki egzama nasıl geçer sorusu hakkında yazılmış makale.

Eldeki egzama nasıl geçer sorusu hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale. Eldeki egzama nasıl geçer makalesinde tedavi için kullanılan bitkierl ve yağlar yer almaktadır. Eldeki egzama nasıl geçer konusundan önce kısaca egzama hastalığı hakkında kısaca bilgi verelim.

Egzama Nedir ?

Egzaman (dermatit) en yaygın cilt hastalıklarından biridir fakat aynı zamanda. Sebepleri ve kesin tedavisi ile ilgili de tıp dünyasının net konuşamadığı bir rahatsızlıktır. Egzamada cilt, vücut kaynaklı veya çevresel faktörler nedeniyle savunmaya geçerek iltihap yoluyla tepki verir.

Bazı egzaman türleri, örneğin temas egzaması tek bir nedenden dolayı meydana gelirken. Diğer egzama türleri pek çok faktörün bir araya gelmesiyle oluşabilir. Çocuklarda görülen egzama zamanla kendiliğinden iyileşebilir ancak yetişkinlerdeki egzamanın kesin tedavisi yoktur. Hastalığı tetikleyen etkenlerden uzak durularak, egzama kontrol altına alınabilir.

Ciltte kaşıntıya, döküntüye, kızarıklığa, kuruluğa ve çatlamaya yol açan bir durumdur. Sinirsel, alerjik, yağlı deri, temas egzaması gibi farklı egzama türleri vardır. En yaygın türü, ‘atopik dermatit’ olarak da bilinen, alerjik egzamadır ve daha çok kalıtsal olduğu düşünülür. Hastalarda genellikle benzer belirtiler görülür. Ciltte kabarma, tahriş ve kaşıntı en çok görülen şikayetlerdir.

Egzamaya Faydalı Bitkiler Nelerdir ?

Kuş Otu : Deri hastalıkları, sedef ve egzamada kullanılabilir. Cildi yumuşatır. (kaynak : saglikvakti com)

Sarısabır (aloe vera) : Güneş yanığına karşı iyileştiricidir. Sarısabır egzama tedavisinde kullanılır. (kaynak : organikgunler com)

Çöven : Uyuz , egzama gibi cilt sorunları için kullanıldığı bilinmekle birlikte, rahatlatıcı, bronş açıcı bir bitki olarak kullanılmaktadır. (kaynak : 1organik com)

Isırgan Otu : Böcek ısırması, egzama ve su çiçeğinden kaynaklanan hastalıkları giderir. (kaynak : faydalarizararlari com)

Defne yaprağı : Egzama tedavisi konusuna oldukça hakimdir. (kaynak : pufnoktalari net)

Mürver Çiçeği : Egzama gibi iltihapsal rahatsızlıklara karşı iyi gelir. (kaynak : baharatlarim com)

Egzamaya Faydalı Yağlar

Papatya Yağı : Egzama gibi cilt problerinde önerilen doğal yağların başında gelir. (kaynak : iyigelenbitkiler com)

Menekşe Yağı : Egzama, uyuz, dermatit gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelir. (kaynak : aysetolgaiyiyasam com)

Nane Yağı : Egzama, sedef ya da akne gibi cilt sorunlarında önerilen bir yağdır. (kaynak : iyigelenbitkiler com)

Ardıç Yağı : İçeriğinde organik asit, glikoz, sakaroz, juniperin ve recineli birleşikler bulunur. Egzama için masaj yapılarak uygulanabilir. (kaynak : onikibilgi com)

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.